Ogłoszenia duszpasterskie

16 Niedziela Zwykła

21.07.2024 r. –28.07.2024 r.

   Dziś 16. niedziela zwykła. Wakacje Jezusa z Apostołami trwały bardzo krótko, gdyż tłum zobaczył, że odpływają i pieszo przeszli na drugi brzeg Jeziora Galilejskiego. Jezus jednak nie denerwuje się na ludzi, którzy nie dają Mu wytchnienia, ale – jak zauważa św. Marek – zdjęła Go litość nad nimi. Jezus uznał, że „głód” wyciszenia i odpoczynku, a jeszcze bardziej potrzeba modlitwy, to sprawy o wiele ważniejsze. Taki jest właśnie najgłębszy sens tego zaproszenia, które dzisiaj kieruje Jezus pod naszym adresem. Nie lekceważymy wprawdzie odpoczynku fizycznego, aby odzyskać siły, czy – tym bardziej – podreperować zdrowie. Najważniejsze jest jednak to, by człowiek umiał wykorzystać czas wolny po to, by odnaleźć Boga i nie zatracić siebie. Osobiste odnajdywanie miejsca dla Boga jest zaproszeniem do modlitwy. Nie ma bowiem życia chrześcijańskiego bez modlitwy i wewnętrznego wyciszenia. Umieć się wyciszyć, aby się modlić – to zawsze jest i będzie tajemnica prawdziwie chrześcijańskiego życia, od którego nigdy nie ma wakacji.

 Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na potrzeby parafii oraz za zakup cegiełek na przygotowania do 600. lecia naszego kościoła. Cegiełki są rozprowadzane po każdej Mszy św. przy wyjściu z kościoła oraz w  tygodniu w zakrystii. Bóg zapłać za każde wsparcie. Obecnie do odnowienia została jeszcze jedna ławka.

Dzisiaj ofiarami do puszek będziemy mogli wesprzeć tradycyjnie rodziny na Bliskim Wschodzie.

LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA:

 • W poniedziałek – 22 lipca – święto św. Marii Magdaleny. O godzinie 19.00 zapraszam na modlitwy prowadzone przez wspólnotę „Pokolenie Dawida”. 29 lipca o godz. 19.00 wspólnota zaprasza na Rodzinny Wieczór Chwały, na którym szczególnie będzie modlitwa z dziećmi i za dzieci.
 • We wtorek – 23 lipca – święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
 • W środę – 24 lipca – wspomnienie św. Kingi, dziewicy
 • W czwartek – 25 lipca – święto św. Jakuba apostoła. W tym dniu przypada również wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. W przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. będzie błogosławienie samochodów i innych pojazdów mechanicznych oraz wszystkich kierujących tymi pojazdami. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na zakup środków transportu na misjach.
 • W piątek – 26 lipca – wspomnienie Świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny.
 • Trwa czas wakacji – Msze św. są odprawiane w zmienionych godzinach. Poniedziałek, środę, piątek i sobotę o godz. 18.00 a we wtorek i czwartek oraz w I sobotę miesiąca o godz. 8.00. W niedziele bez zmian (7.35, 10.05 i 11.30). Kancelaria parafialna będzie czynna po Mszach św. wieczornych.
 • Od 20-30.09.2024 r. planowana jest Pielgrzyma Śladami św. Pawła do Grecji, a w przyszłym roku od 17.02 - 01.03. 2025 r. pielgrzymka do Meksyku. Więcej informacji w zakrystii.
 • Zachęcam do lektury Pisma Świętego, książek i czasopism katolickich. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy artykuł o jedynym w Polsce Bractwie św. Marii Magdaleny działającym pod Krakowem oraz o sanktuarium maryjnym w Montserat w Hiszpanii.
 • Zbliża się termin kolejnej Pieszej Pielgrzymki Cieszyńskiej na Jasną Górę, która będzie trwała od 6- 11 sierpnia. Zapisać się można od 1 do 31 lipca w parafiach: św. Marii Magdaleny w Cieszynie i św. Barbary w Strumieniu oraz osobiście lub przez stronę internetową Parafii Imienia NMP Cieszyn Bobrek. Można zapisać się na przywitanie pielgrzymów. W tym roku organizatorzy zapraszają również na nocne czuwanie po dojściu Pielgrzymki 11/12 sierpnia 2024 r.
 • Chętne rodziny do wspólnego przygotowania z dziećmi do I Komunii Świętej we wspólnocie Baranków proszę o kontakt w zakrystii.
 • Witam serdecznie w naszej wspólnocie wszystkich gości i zapraszam do modlitwy w naszym kościele.
 • Gościmy w naszej parafii młodzież oazową, która przeżywa swoje rekolekcje pod opieką ks. Mateusza Pałyza. Życzymy im światła Ducha Świętego oraz tego, by owocnie przeżyli ten święty czas w naszym mieście.
 • Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy życzę bezpiecznego podróżowania i dobrego wypoczynku.

 Stały konfesjonał - lista poniżej                

 

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Jerzego
43-400 Cieszyn
ul. Liburnia 1
Nr konta parafialnego:
35 8113 0007 2001 0175 4597 0001
Bank Spółdzielczy w Cieszynie
Kancelaria Parafialna czynna:

Wtorek: 16.30 - 17.30

Czwartek: po Mszy św.

Piątek: po Mszy św.

 

UWAGA!

W czasie wakacji kancelaria czynna bezpośrednio po Mszy świętej wieczornej w poniedziałek, środę i piątek.