Dziś przypada 2. Niedziela Wielkanocna, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Uzdrawiająca moc wiary jest ściśle związana z Bożym miłosierdziem. Bóg z miłością pochyla się nad człowiekiem, także wtedy, gdy grzeszy, gdy wątpi, gdy gubi się na drodze życia. Tę perspektywę ukazuje nam postać niewiernego Tomasza, który ma trudności z uwierzeniem w to, o czym mówią apostołowie po pierwszym spotkaniu z Jezusem, bo wtedy przy nich nie był. Możemy uznać Tomasza za przedstawiciela racjonalistów, których nie brakuje także dziś. Nic dziwnego, że Tomasz budzi u wielu ludzi zrozumienie i sympatię. Czy Jezus pozostawia Tomasza w jego zwątpieniu? Czy potępia i karze go za jego niedowiarstwo? Przeciwnie, wychodzi naprzeciw jego zwątpieniu, by mógł uwierzyć, pomaga mu wyjść ze zniewalających wątpliwości. Ostatecznie odkrywamy naturę i zarazem bogactwo wiary: Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli (J 20, 29).
Decyzją podjętą podczas 357. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna obchody Tygodnia Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas. Składka przeznaczona jest na cele charytatywne, a do puszek przy wyjściu z kościoła będzie można złożyć tradycyjnie ofiarę Rodziny na Bliskim Wschodzie. W przyszłą niedzielę składka przeznaczona będzie na potrzeby diecezji.
Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na potrzeby parafii, również przesyłane na konto parafialne.
LITURGICZNE OBCHODY TYGODNIA:
- Dzisiaj przeżywamy w naszej wspólnocie parafialnej dzień Odpustu ku czci św. Jerzego. Witam serdecznie ks. Jacka Waligórę, który głosi nam Słowo Boże i odprawi Sumę Odpustową w intencji wszystkich Parafian o 11.30. Dziękujemy za jego obecność. Zapraszam na uroczyste nieszpory odpustowe o godz. 15.00.
- W poniedziałek, 28 kwietnia - uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski (przeniesiona z dnia 23 kwietnia ze względu na oktawę wielkanocną).
- We wtorek, 29 kwietnia - święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. Jest to zarazem Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
- W środę, 30 kwietnia, z bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie wyruszy diecezjalna piesza pielgrzymka do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, która rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 11:00. Eucharystii będzie przewodniczył Biskup Roman Pindel. Zakończenie pielgrzymki 3 maja o 11.45 w sanktuarium św. Jana Pawła II a następnie Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia o godz. 15.20 pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Gregera.
- W czwartek, 1 maja - wspomnienie dowolne św. Józefa Rzemieślnika. Modlimy się o błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy. Pamiętamy także o tych, którzy zostali pozbawieni pracy. Rozpoczynamy maryjne nabożeństwa majowe.
- W piątek, 2 maja - wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła. Na ten dzień Biskup Bielsko-Żywiecki udziela dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
- W sobotę, 3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Msze święte jak w każdą niedzielę. W tym dniu nie będzie odwiedzin chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Szafarz nadzwyczajny odwiedzi chorych z Komunią Świętą w kolejną sobotę – 10 maja.
- W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się za kapłanów i osoby życia konsekrowanego oraz prosimy o dar nowych powołań do służby Bożej. W piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, ale nie można sprawować Mszy Świętej wotywnej. Natomiast w sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Ze względu na przypadającą uroczystość, nie wolno sprawować Mszy Świętej wotywnej.
- Przyszłą niedzielę – 4 maja - będziemy przeżywać jako Niedzielę Biblijną.
- Zachęcam do lektury Pisma Świętego i czasopism katolickich. W dzisiejszym „Gościu Niedzielnym” – bezpłatny dodatek – wydanie specjalne po śmierci Ojca Świętego Franciszka.
- Przy wyjściu z kościoła na stoliku są wyłożone broszury z tekstami wygłoszonymi przez Ojca Świętego w Skoczowie 30 lat temu. Można bezpłatnie zabrać do domu, aby przypomnieć sobie słowa papieża.
Wprowadzenie ochrony dzieci przed przemocą w parafii
Drodzy Parafianie!
Na pewno wszyscy pamiętacie sprawę związaną z Kamilkiem z Częstochowy, który został skatowany przez najbliższych, w wyniku czego zmarł. Od kilkunastu lat Kościół w Polsce pracuje nad tworzeniem bezpiecznej przestrzeni dla naszych najmłodszych, aby chronić ich przed jakąkolwiek przemocą ze strony dorosłych lub rówieśników. W tym roku te działania zostały wzmocnione ustawą państwową tzw. "Ustawą Kamilka". Jako parafia chcemy się włączyć w powstający system ochrony. System ten opiera się na:
- dokumencie, który możemy znaleźć na naszej stronie Internetowej oraz w Kancelarii Parafialnej a także w naszej salce parafialnej, opisujący szczegółowe zasady ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą, a także działania, jakie podejmiemy po uzyskaniu informacji o takiej sytuacji.
- powołaniu Osoby Zaufanej, którą w naszej parafii będzie pani Sławomira Ruchała, z którą można się skontaktować przez e-mail slawomira.ruchala@pomagamy.com.pl Wszystkie zgłoszenia będą traktowane z dyskrecją i powagą.
Dziękujemy za zrozumienie i współpracę w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla naszych dzieci i naszej młodzieży. Zachęcam wszystkich, szczególnie rodziców i dziadków do przeczytania tego dokumentu pamiętając, że jest to początek naszej wspólnej pracy w ochronie dzieci i młodzieży przed przemocą. W ten sposób odpowiadamy na apel św. Jana Pawła II: Pomóżmy dzieciom odkryć i doświadczyć miłości samego Boga!
Stały konfesjonał - lista poniżej